Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chystáme se cestovat

25. 10. 2007

Cestování s miminkem není vždy nejjednodušší, důležité je vše dopředu důkladně promyslet a připravit si vše potřebné na cestu. Pokud máte jakékoliv obavy, klidně si vyhraďte na přípravu i několik hodin (nebo dní).

Cestování vždy plánujte podle věku, denního režimu i povahy dítěte. V žádném případě nemá smysl děťátko přetížit, to si pak zavaříte na bezesnou noc. Přetažené mimi bude místo klidného spánku neutišitelně řvát.

Cestovatelský záměr

Kam vlastně chcete nebo potřebujete jet? Nakupovat, něco vyřídit, za zábavou?

Cestovatelský plán

Naplánujte si cíl, dopravní prostředky, přestupy, městskou hromadnou dopravu, trasu - tj. pokud chcete navštívit více míst, tak aby byly po cestě a ne na přeskáčku.

Cestovatelská strategie

Pojedete pěšky nebo kočárem? Který kočár je nejvhodnější (sporťák, hluboký, golfáč)? Vejde se kočár do vlaku, autobusu, projede dveřmi? Pomůže vám cestou někdo - např. pojedete jednu cestu s partnerem apod.? Nebudete příliš mnohokrát přestupovat a nebudete pak příliš unavená? Do čeho si dáte věci - pod kočár, do tašky, do batohu? Kam dáte věci, které nakoupíte? Kam půjdete cestou na WC a kde přitom necháte kočár a děťátko? Kde děťátko nakrmíte, přebalíte? Co když začne pršet?

Příprava věcí

Co všechno s sebou potřebujete - viz. Cestovatelské seznamy.

Pokud jedete vyřizovat na úřady, mějte s sebou všechny potřebné doklady, zjistěte si to třeba i předem telefonicky. Pokud toho máte na vyřízení více, napište si seznam! Ať má vaše cesta smysl a nemusíte ji absolvovat ještě jednou.

Poté, co jste vše promyslely - viz. výše, tak si v klidu, beze spěchu a v dostatečném předstihu  nachystejte věci. Klidně je přendávejte z tašky do tašky tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojená. Jakmile vychytáte vlastní styl, příště už budete balit popaměti.

Sledujte předpověď počasí a alespoň zhruba si promyslete, co vám oběma oblečete a jaké pro děťátko vezmete náhradní oblečení. Např. ráno je zima, v poledne vedro - na to jedna dětská čepička nikdy nestačí. Taky ať při odjezdu nešílíte, že vaše oblíbené tričko je v prádle.

Vyrážíme z domu

Kočár je takřka nastartovaný, věci kromě potravin z ledničky v batohu, víte přesně co kde chcete a jak se tam dostanete, váš brouček překypuje dobrou náladou. Stačí jen odejít z domu.

I na tuto "akci" si vyhraďte dostatek času. Minimálně hodinu a půl, nejlépe dvě. Hodinu a méně doporučuji až po ročním tréninku cestování.

Před cestou se potřebujete nasnídat - najíst, nakrmit děťátko. Přebalit. Doplnit do batohu věci z ledničky. Obléknout nejprve mimi a pak sebe (při opačném postupu hrozí, že se budete muset i vy třeba ještě převlékat). Minimálně čtvrt hodiny před plánovaným odchodem už jít ke dveřím a obouvat se.

Děti, i ty které už chápou kam jdete a těší se, mají úžasnou schopnost se pravidelně těsně před odchodem: poblinkat, pokakat, dostat záchvat řevu, schovat se pod postel - a to nejlépe kombinovaně.

Takže mějte časovou rezervu a pevné nervy. Šťastnou cestu!

Zhodnocení po návratu

Možná po návratu zjistíte, že to bylo super, nebo že jste to zvládli tak tak, anebo že to bylo hrozné a nikdy více. Nezoufejte, s odstupem zhodnoťte co se povedlo a co ne a příště se podle toho zařiďte. A i když konstatujete, že "tudy cesty nevedou", byla to pro vás cenná zkušenost do budoucna.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář