Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam cestovat

3. 3. 2008

   Potkala jsem před časem paní s půlročním miminkem, která říkala: "Malá nevydrží doma. Každý den chodíme někam. Do plavání, do cvičení, do mateřského centra, ke kamarádce." Tenkrát jsem to nechápala. Poznání přišlo, když byl mojí Zuzance asi rok. Od té doby obrážíme všelijaké dětské akce. Doma to dlouho nevydrží ani jedna z nás.

     Občas mě napadá otázka - Chodíme na akce, protože je malá tak aktivní, nebo je tak aktivní, protože pořád někam jezdíme?

Ať je to jak chce, tady je nejzákladnější přehled možností:

Plavání - je možné navštěvovat již s tříměsíčním miminkem. O plavání miminek kolují mezi maminkami dva mýty: "Tyto miminka lépe spí." a "Tyto miminka jsou častěji nemocná." Moje zkušenost: Na lepší spaní čekáme dodneška. Častěji nemocní jsme, ale taky navštěvujeme spoustu jiných dětských kolektivů, takže se zvýšená nemocnost nedá plavání tak určitě přišít. Nevýhodou plavání je cena. V Brně se cena půlhodinové lekce pohybuje okolo dvěstě korun. 

Každopádně přínos "plavání" spočívá v tom, že se dítě naučí nebát se vody. Při pravidelném navštěvování se chová ve vodě jako lachtan a podává výkony, ke kterým by mě nikdo nedonutil - jako skoky do vody, sjezdy na skluzavce do vody, potápění.

Pobyt v bazénu je také relaxací pro vás samotnou. Není to sice přímo aquaaerobik, ale jistou dávku pohybu vám to poskytne. Po půl hodině pobytu v teplé vodě se vám nebude chtít z bazénu vylézt. 

Než si zaplatíte kurz plavání, tak si rozhodně: Za prvé: Prohlédněte prostory, kde se plave, sprchy, WC, zázemí. Je rozdíl, když kurz probíhá v normálním bazénu, anebo v prostředí výhradně přizbůsobeném pro miminka a malé děti. Za druhé: Zjistěte si, jak je to s promeškanými lekcemi, jestli je možné si je nahradit. Za třetí: Zjistěte si výšku vody v bazénu. Slyšela jsem o bazénu, kde se dospělí musí pohybovat v podřepu nebo po kolenou, aby miminka byla ponořena po ramena. Značně nepohodlné.

Cvičení - prospěje vám i vašemu aktivnímu děťátku v jakémkoliv věku. Velká města nabízejí nepřeberné množství kurzů od nejrannějšího věku. V menších městech nebo obcích se shánějte po Sokolu.

Např. Cvičení pro děti od dvou let můžete v pohodě navštěvovat s dítětem už od osmnácti měsíců - pokud má dítě zájem a cvičitelka není proti.

Mateřské centrum - pokud se vám doma dítě lepí na paty, v MC si neuvěřitelně oddechnete. Dítě zaujmou nové hračky, dokáže se od vás na chvíli odpoutat, postupně se naučí kontaktu s vrstevníky, zapojíte se do tanečků a říkanek, můžete si vyzkoušet různé výtvarničení. Záleží na programu MC.

Divadlo - i v případě návštěvy představení pro nejmenší děti ve známém prostředí záleží hodně na přístupu dítěte. Může se vyděsit prostředí, dekorací, loutek, herců nebo hlasitého projevu. Jakmile udrží pláč na uzdě a něco ho pobaví a rozesměje, máte vyhráno. Výdrž dvouapůlletého dítěte se pohybuje kolem půl až třičtvrtě hodiny představení. Pokud už si dítě pohádkové představení oblíbí, doporučuji navštěvovat takové, které trochu pobaví i vás. Samozřejmě, že tam jdete kvůli dítěti, ale některé podání pohádek je pro dospělého diváka nesnesitelně nudné až absurdní.

Dětský koutek - bohužel většinou nabízí hlídání dětí až od tří let. Takže pokud jdete s dítětem sama, můžete se v samoobslužném koutku na chvíli s dítětem stavit, aby se pobavilo, ale moc si u toho nenakoupíte.

Nakupování - sama s chodícím dítětem, jen pro vyznavače adrenalinových sportů. Rozhodně se vybavte zásobou zábavy a dobrůtek typu křupky či sušenky, aby dítě vydrželo v kočáru co nejdéle. Pokud už ho musíte z kočáru vypustit, tak se mezi nízkými stojany s oblečením lépe hledá, když má v ruce balónek na tyčce. (Ten seženete zdarma v DM drogerii, u McDonald, v botách Reno)

ZOO - návštěvu ZOO letos plánuji, ale to děti určitě baví.

Cirkus - ten bych neriskovala, dokud si nebudete jistá, že dítě představení nepropláče. (Přece jen bude vstupné dražší než dětské divadélko.) Do té doby se dítě spokojí s prohlídkou stanu zvenčí a přilehlých klecí se zvířaty.

Kolotoče - tak to baví snad všechny prcky. Je jen na vás, od jakého věku jste ochotni za kolotoče utrácet. Naše dítě si od věku 22 měsíců pamatuje už celý rok, kde byly kolotoče a od té doby, co se naučilo mluvit po nás zoufale vyžaduje opětovnou návštěvu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář