Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebojte se cestovat

26. 10. 2007

     Jakmile zvládnete základní péči o miminko včetně pravidelných vycházek, můžou vám stěny vašeho bytu připadat malé. Zvlášť pokud nemáte v okolí žádné kamarádky a navíc nejste typ, který navazuje kontakty na potkání. Možná si myslíte, že s miminkem se nikam nedostanete, že je to příliš složité. Přesto byste se ráda podívala do vzdálenějšího obchodu, blízkého velkoměsta, mateřského centra nebo třeba do plavání. Pokud máte alespoň malou touhu dostat se ven, jděte do toho a  nebojte se cestovat !

     Slyšela jsem stesky jako: "nejsem mobilní, hledám kamarádku z naší ulice" nebo "s kočárkem mi do dopravních prostředků nikdo nepomůže". S oběma překážkami se dá bojovat. S první důkladnou přípravou (viz. článek Chystáme se cestovat). 

S druhou požádáním o pomoc. Lidé vám v podstatě pomohou rádi, jen stačí slušně požádat. Pocházíte-li z malého města, kde lidé nabízejí pomoc sami, s tím po příjezdu do velkého města nepočítejte. Vyhlédněte si "oběť" a než přijede dopr. prostředek tak si větičku "Můžete mi prosím pomoct s kočárkem?" v duchu párkrát přeříkejte.  Poraďte pomocníkovi, kde má kočárek chytnout aby se nic neurvalo, kočárek přistavte rukojetí směrem ke schodům a sama ho vezměte tam, kde to považujete za složitější. Doposud zvládli pomoc i školáci nebo důchodci, když nikdo další nenastupoval. Pokud nenastupuje vůbec nikdo a dopr. prostředek je prázdný, požádejte řidiče. Po požádání jsou lidé ochotni pomoci i v nestandardní situaci - podat tašku z vlaku poté co vystoupíte s dítětem, podržet dítě než vyndáte kočárek apod.

Zvláštní skupina - puberťáci: Nežádejte je o pomoc, je-li nablízko někdo vhodnější. Jejich úšklebky vás ve vašem přesvědčení, že vám "nikdo nepomůže" jen utvrdí.

Ale zásadně je žádejte o uvolnění místa v plném dopr. prostředku pokud máte dítě v náručí bez kočáru. Čím víc se šklebí, tím líp. Přece nebudete viset na tyči s dítětem v náručí nad drzým puberťákem, který vás nepustil sednout sám od sebe.

    

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář