Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde vaše děťátko spinká?

27. 8. 2007

     S polemikami, kde má dítě správně spát, se setkáváme na mnoha místech. Přestože dnes už odborníci společné spaní s rodiči (za určitých bezpečnostních podmínek) doporučují, přiznat se k tomu ostatním mámám je stále jaksi nepatřičné. Tímto přiznáním si vysloužíte nálepku pokud ne hned špatných rodičů, alespoň neschopných správné výchovy dítěte.

Ale proč vlastně?

  • Pokud spí malé dítě s vámi ve vaší posteli, je to čistě vaše soukromá záležitost.
  • Pokud vám nevadí, že vás v noci kope, bouchá ručičkama, nebo do vás naráží hlavičkou, je to vaše věc.
  • Pokud k němu musíte mnohokrát za noc vstávat, těžko k němu budete chodit do jiného pokoje, i vstávání k postýlce postavené kus od vaší postele je náročné. Natáhnout ruku a utišit miminko ležící blízko vás je mnohem snazší.
  • Pokud je dítě nemocné (např. zánět průdušek) a celou noc chrčí jakoby mělo vydechnout naposledy, budete ho chtít mít i v noci nablízku a hlídat.
  • Pokud prostě chcete, klidně spolu spěte.

..................................................................................................................................

      Kompromis, který může vyhovovat: Dítě bez problémů usne na pohovce. Odneseme ho do postýlky, která těsně sousedí s manželskou postelí (bez šprušlí). Pokud spí v pohodě, spí v postýlce, pokud je nějaký problém, máme ho na dosah, nebo si přeleze za námi. Pozor na ty sundané šprušle, to záleží na věku a dovednostech dítěte. (Aby nepřelezlo do velké postele a nespadlo z ní.)

..................................................................................................................................

      Jak dítě vystrnadit z vaší postele, se dočtete v časopisech. Každopádně nejpozději v pubertě bude chtít vlastní postel :o)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Souhlasím všemi deseti

(Jana, 8. 11. 2007 21:47)

Také si myslím, že nevadí , když dítě spí s rodiči v posteli. Stejně se domnívám, že to bývá otázka vývojové etapy, tak to tedy bylo aspoň u nás. Když byla naše dcera novorozenec nebo jí bylo několik málo měsíců, tak klidně spala sama. V porodnici, když jsem si ji položila do postele, tak jsem byla překvapena, že jí to nějak nebere, že spí se mnou. Avšak v takových 8-10 měsících nastal obrat, v noci se budila každé dvě hodiny na kojení (spíše vyžadovala kontakt a provedla kontrolu rodičů). Když jsem v jednom roce přestala kojit, tak místo kojení zůstávala zhruba od půlnoci u nás v posteli. Takto to bylo zhruba do tří let.