Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprovod k porodu

3. 3. 2008

Koho chcete s sebou vy, je vám jasné. Ale co když nechce on?

   V žádném případě partnera nenuťte jít s vámi k porodu, pokud on sám nechce. Někteří se opravdu donutit nedají. Ale koho tedy s sebou? Ne každá stojí o přítomnost maminky, sestra je moc mladá, přítelkyně má vlastní starosti, apod.

   Pokud opravdu nechcete jít k porodu sama (osobně doporučuji jen statečným a otrlým), můžete si vzít jako doprovod DULU.

www.duly.cz

   S dulou navážete kontakt již v těhotenství, vzájemně se poznáte. Dula vám pomůže ujasnit si pochybnosti o průběhu porodu a od vás se dozví, jak si porod a její pomoc při něm představujete. Dula není porodní asistentka a nijak do průběhu porodu nezasahuje. Může zprostředkovat komunikaci mezi vámi a lékaři. Může vás masírovat, podávat pití, nebo třeba jenom držet za ruku. Záleží na tom, co si spolu dohodnete.

  Laicky řečeno, ať vám v porodnici naslibují péči ledajakou, porodní asistenky a lékaři řeší většinou několik porodů zároveň. Nikdo tam s vámi nebude sedět celou dobu. Navíc ani nebudete příliš při smyslech. Pokud na vás lékaři vychrlí něco svojí hatmatilkou, dula vám to přeloží do češtiny a pomůže vám se rozhodnout.

 Je rozhodně potřeba vědět, že dula je služba placená a není to pakatel. Ale moje osobní zkušenost je taková, že bych k případnému druhému porodu partnera nechtěla, ani kdyby mě prosil. Vzala bych si s sebou opět dulu. Takovou empatickou péči vám může poskytnout jenom žena. A ani bych si nepřála, aby mě partner při tak intimní záležitosti jako je porod viděl. Je to bolestivý proces a muži jsou tak bezmocní...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář